Denna sajt har till och från fyllt en nyttig funktion och det är därför jag har velat att min blogg skulle vara med. Men den perioden är nu passerad. Den senaste tiden har den som är ansvarig för innehållet tillåtet att såväl anonyma som namngivna fått kritisera Svenska Rugbyförbundet, dess ordförande och Tävlingskommittén (TK), Baltiska ligan, Stockholm Exiles och dess ordförande och rugbyansvarig samt Hammarby med helt ovederhäftiga synpunkter på vad som händer inom svensk rugby. Exiles och SRF brukar inte svara på idiotiska och helt okunniga synpunkter som framförs på sociala medier, inte minst då kritiken framförs i en direkt anklagande ton, som gränsar till förtal.
Jag tar mig dock friheten att sammanfatta det som skett under hösten.
Exiles herrar har sedan 2001 spelat 25 SM-finaler i rad och vunnit 18. Många inom Exiles hade 2025 tröttnat på w.o., ”uncontested scrums” och att lag drar sig ur Superallsvenskan/högsta serien.
Inför 2026 tyckte därför Exiles spelarkollektiv att Baltic Top League (”BTL”) vore ett alternativ. Efter sondering och ansökan mottogs Exiles som deltagare, där vi dock fick acceptera att semifinal och final skulle – oavsett tabellställning – spelas i Baltikum.
BTL matcherna går augusti – oktober, vilket krockar med Div 1 och pågående slutspel. Att delta i två serier samtidigt leder ofelbart till att man aldrig riktigt har sitt starkaste lag, men med närmare 90 herrspelare (inklusive sistaårsjuniorer) tyckte Exiles att det var värt ett försök.
I praktiken så har därmed inte Exiles inte kunna spela med sitt starkaste lag under hösten i Division 1 Norra, inte heller i semifinalmatchen i lördags, men de positiva effekterna av deltagandet i BTL har ansetts överstiga dessa negativa effekter.
Med två lag i serie- eller turneringsspel samtidigt så har spelare naturligtvis flyttat mellan lagen, beroende på form, skador och annan tillgänglighet. Spelare som är licensierade och spelklara i Sverige har löpande flyttats mellan:
- Baltics laget, där Exiles har erhållit speltillstånd från SRF att delta i BTL, samt
- Division 1 laget där vi endast använder spelare med licens och speltillstånd.
Inlånade spelare i Baltics laget från andra klubbar som Hammarby, Kalmar Södra, Uppsala och Vänersborg spelar naturligtvis inte i den svenska serien eller slutspelat. Alla inlånade spelare har erhållit skriftligt godkännande från sina respektive föreningar innan spel, och dessa låneavtal har delats med BTL ledningen och SRF.
Det har då uppstått ett ramaskri att vi flyttar spelklara spelare mellan lagen då man enligt TB inte får delta i två serier under ett år. Syftet med spärren är att man inte skall kunna spela i en utländsk nationell serie och sedan samma år kunna spela om SM-guld.
SRF och det Litauiska rugbyförbundet delar dock Exiles syn att BTL är en ”cross-border tournament” med lag från tre länder och att det därför står Exiles fritt att flytta spelare upp och ner.
Man kan ju försynt undra om t.ex. Arsenal har en trupp som spelare i Premier League och en annan som deltar i Champions League? Utan att veta mycket om fotboll så tror jag inte det.
När nu alla har upptäckt AI räknar jag med att ärendet ”Exiles och Baltiska ligan” kommer att föras upp till World Rugby, Förenta Nationerna och varför inte Vita Huset och Donald Trump?
Jag deltar dock inte utan lämnar ”Fans” som inte längre fungerar som källa för seriös debatt.
Den som vill kan i stället följa min blogg direkt på https://www.rugbyeurope.org/
Nu till veckans matcher:
- Allsvenskan semifinal match 1. Malmö – Exiles 57 – 18
En repris på match mellan Exiles B och Malmö från ifjol, där båda lagen vann sin hemmamatch, men där Malmö vann på poängskillnad.
En helt annan matchbild i år. Klar seger för Malmö, som med stor säkerhet går till final. Exiles hade veckan innan slagit Baltrex i en mycket tuff match på lördagen och många av dem hade sedan ett mycket krävande fullkontakt träningspass dagen därpå för landslagsuttagna. Ett helt oacceptabelt agerande av landslagsledningen enligt min uppfattning. Det var tänkt att flera av dem skulle spela mot Malmö I lördags då det inte fanns en baltisk match. Men de kände sig mycket slitna och avstod från resan till Malmö. Det blev endast två startande mot Baltrex som spelade mot Malmö och det räckte inte till. B-laget låg under med 12 – 6 mot Malmö I halvtid, då Exiles förstaled dominerade som vanligt. Förhoppningen var nog att Exiles skulle ställa upp med ett mindre poängunderskott från semi 1, som de lätt kunde hämta in med fullt lag på returen. Nu blev det inte så. Malmös kedja var helt enkelt för bra, mycket snabba och skickliga offloads. Då 7” återstod ledde Malmö med 36 – 18, ett underskott som kanske var hanterbart. Men Malmö gjorde 21 poäng på dessa minuter mot en trött Exiles kedja och leder efter första semi med 39 poäng. Exiles har en mindre viktig Baltisk match nu på lördag, samma dag som de möter Malmö på nytt. Jag vet inte hur de kommer att fördela sina spelresurser men det kan nog inte uteslutas att A-laget ställer upp I den baltiska matchen. Då får Malmö en klar bana till SM-finalen. Där möter de med stor sannolikhet Enköping som hade en oväntad lätt semifinal mot Lugi. Vi önskar båda finalister lycka till.
Exiles har gjort en fantastisk insats i år. De har spelat 35 seriematcher, två gånger så många som något annat lag och tre gånger fler än de flesta. Malmö hat spelat 11 matcher och Enköping 18. Damerna har hittills gått till SM-final, herrarna har gått till semifinal i Sverige och Baltiska ligan (hittills), vann samtliga sex matcher (stort) i Div. 2 N och vann samtliga matcher (stort) i den första P18 SM-serien. Vi får se vad den slutgiltiga skörden blir.
- Damallsvenskan semifinal 2. Exiles – Lugi 64 – 5
Matchen spelades I Norrköping som tack för att några Trojanspelare ställer upp för Exiles. Det blev en ny lätt seger och Exiles nu går till SM-finalen mot Enköping som vann även bortamatchen mot Göteborg.
- SM P18 seriespel Öst P18 – Exiles P18 22 – 47
Öst består av spelarna från 5 – 6 klubbar I Östra Sverige. Exiles lät några av sina mer erfarna spelare vila för att alla I truppen skulle få tillfälle att visa upp sig. De vann med viss marginal ändå, är obesegrade och har vunnit SM-tecknet på denna nivå, som skapats för första gången.